Nyitólap
KÖRÜNKRŐL
Magyar Adorján

Magyar Adorján

12 évvel ezelőtt, 2011-ben emlékeztettünk utoljára a Díjjal Fehérné Walter Annára, Pécsen a rovásírás versenyen. Terveztük már korábban, hogy a Budapesti, XVII. kerületi versenyen Magyar Adorjánnal folytatjuk a sort, azonban a Covid járvány miatt elmaradtak a versenyek és nem tudjuk, hogy újra indulnak-e.

Így versenyen kívül, idén márciusban Magyar Adorjánra és Király Pálra emlékezünk, emlékeztetünk a Díjjal.

Magyar Adorján (1887-1978) néprajz, vallás, rovásírás kutató, rajz és festőművész, Budapesten született. Gyermekkorában sokat járt Erdélyben, itt találkozott a rovásírással. Katonaidejét is Erdélyben töltötte, tanulmányozta szolgálati helyeinek néprajzát, szókincsét, hagyományait, díszítőművészetét. Olaszországban képzőművészeti tanulmányokat folytatott, könyveit saját gyönyörű rovásbetűivel és rajzaival díszítette. Rendkívül művelt volt, kilenc nyelven beszélt. 1978-ban bekövetkezett haláláig az édesapjától örökölt, az Adriai-tenger partján lévő kis szállodájában élt.

Ő dolgozta ki először és támasztotta alá néprajzi, nyelvi ismeretekkel a Kárpát-medencei őshaza elméletet. Alapgondolata: Minden műveltség ott marad fenn legtovább, ahol keletkezett. Ez pedig az írásműveltségünkre is érvényes. Neve, talán éppen ezért, nem szerepel a finnugrista, turkista, habsburgista, marxista szakirodalmakban és lexikonban.

Művei többek között: Ős magyar rovásírás (1961, 1970),
Ősműveltség (1995-ben adta ki a Magyar Adorján Baráti Kör, Csontos Péter)

A Díjat tervezte és rajzolta: Dittler Ferenc építész

Friedrich Klára - Szakács Gábor, 2023. március

Nyitólap
KÖRÜNKRŐL
Magyar Adorján
Oldal tetejére