Nyitólap
KITEKINTŐ
Isten szemefénye

Isten szemefénye

Bizonyos hírességek szerénysége és emberközeli világlátása példa értékű a zeneipar rivaldafényeinek szemet vakító csillogása közepette is. Egyikük, Carlos Santana július 5-én a budapesti Papp László Sportarénában koncertezik.

A gitáros fordulatokkal teli életpályáján megtalálható az útkeresés a maga buktatóival, a siker, a megvilágosodás és végül a letisztult megnyugvás. A történet 1947-ben egy mexikói kisvárosban kezdődött, ahol az újszülött Carlos csodálkozott rá a család szegényes világára. Hegedűs apjától már ötéves korában tanulgatta a mesterfogásokat - később játszott is annak zenekarában -, amikor pedig betöltötte a nyolcadik életévét, már a gitárral is megbarátkozott. Zenélt lebujokban, ahol megismerve az élet árnyoldalait a vetkőző hölgyek műsorához szolgáltatta a háttérzenét estétől reggelig, máskor éttermek konyháin mosogatott.

Még iskolás volt, amikor tévesen tüdőbajt állapítottak meg nála, kórházba zárták, folyamatosan injekciózták. Amikor sikerült megszöknie, kiderült, hogy kutyabaja. A határ menti Tijuana városában az amerikai képcsatornák műsorán tanult meg angolul, mielőtt ő is San Franciscoba költözött már ott élő szüleihez. 1966-ban alapította meg a Santana Blues Band-et elmondása szerint azért saját nevével, mert társai közül az övé volt a legegyszerűbb. A két kiegészítő szócskát rövidesen el is hagyták, hiszen ők a latin rock műfaját teremtették meg. Az USA leghíresebb koncertszervezője, Bill Graham felismerte a tehetséget és szerződtette őket a Who együttes előzenekaraként, majd beajánlotta a woodstocki fesztiválra. A még mindig ismeretlen csapat, első lemezük is csak a koncert után két nappal jelent meg, hírességként vonult le a színpadról. Második, Abraxas című albumuk már listavezető volt, rajta a Black Magic Woman és a salsa stílusú Oye Como Va szerzeményekkel. A hirtelen jött népszerűséget az ifjú zenészek nem tudták feldolgozni, belső viták kezdődtek, egyéni érdekek csaptak össze. A gondokat LSD-vel, kokainnal, heroinnal próbálták orvosolni, persze eredménytelenül, ezért Santana ma már nem ajánlja senkinek ezt a gyógymódot. A feszültség állandó tagcserékhez vezetett, Neil Schon és Greg Rollie kiválásuk után a Journey együttes alapítói lettek.

1972 új korszakot nyitott a gitáros életében. Megismerte későbbi feleségét, Deborah Kinget, barátjuk, John McLaughlin pedig mindkettőjüket bemutatta Sri Chinmoy gurunak. Híressé vált, "Amikor majd a szeretet hatalma helyettesíti a hatalom szeretetét" mondása hatására hagyott fel Carlos az ajzószerekkel, tért át a vegetáriánus étkezésre, lépett a spiritualista és meditációs életútra, amelyről azóta sem tért le. Felesége Chinmoytól kapta az Urmila, ő pedig a Devadip (Eye of the God = Isten szemefénye) nevet. Ez az életszemlélet annyira rabul ejtette, hogy arról kiselőadásokat tartott koncertjein. Zeneileg a jazztől a fuziós műfajig nyúló útkeresés jellemezte, ami nem hatotta meg korábbi rajongótáborát. Népszerűsége rohamosan csökkent, csak 1976-ban sikerült ismét elfogadtatnia magát Europe című örökzölddé vált szerzeményével.

Kapcsolata 1982-ben ért véget ért Sri Cinmoyjal, aki a zenész életének egyre nagyobb területét igyekezett erőszakosan meghatározni. "A méz ecetté vált" - fogalmazott Carlos. Ezt követően a Born Again Christian mozgalomhoz csatlakozott, birtokán külön szentélyt építtetett, ahová éjnek évadján is eljár, hogy a teljes nyugalomban Isten ott szólítsa meg. Pólóira példaképei, így B.B.King, Jimi Hendrix híres mondásait és képeit nyomatta. Amikor megkérdezték tőle, hogy miért a halottakkal foglalkozik, azt válaszolta, hogy ezek az emberek élőbbek, mint a Music Television agyonreklámozott hírességei. Milagro névvel tanításra, gyógyításra szakosodott alapítványt hozott létre, 1987-ben fellépett a moszkvai békefesztiválon, játszott a híres amerikai börtön, a Soledad fegyenceinek. Politikusok meghívásainak viszont nem tesz eleget, Bill Clinton felkérését is visszautasította.
Lemezeinek eladása 1990-re mélypontra zuhant és csak kilenc év múltán tudott ismét robbantani Supernatural című albumával, amelynek sikerét kilenc Grammy díj és tizenötmilliós eladás jelezte.

Lemezein hallhatók jazz hírességek, köztük Herbie Hancock, Wayne Shorter, a rocker Steven Tyler (Aerosmith) és Kirk Hammett (Metallica), az operista Placido Domingo, a gitáros Eric Clapton, közösködött vele a pop énekesnő Shakira. Legutóbbi Guitar Heaven albumán Georgie Harrisonnak állított emléket, annak While My Guitar Gently Weeps szerzeményével.

Magyarországon rendszeres visszatérő, több gyermeke éppen ezek idején született. Carlos Santana zenéje a béke üzenete, ami megnyugtató elszakadást jelent puskaporos világunktól.

Sz.G.
Magyar Demokrata 2011/23.

Nyitólap
KITEKINTŐ
Isten szemefénye
Oldal tetejére